Scroll Top

Вимерлі породи собак

img-figure-1 (Demo)
img-figure-2 (Demo)

Фолклендські лисиці, сумчасті вовки, дронти, тури, кваггі, безкрилі гагарки, морські корови — ось далеко не повний список тих тварин, яких наша Земля безповоротно втратила через безвідповідальне ставлення людини до природи.
Однак люди також легковажно ставилися до собак, що жили з нами багато століть. Кого ми втратили?

Бардіно Махеро (Bardino Majorer)

Прародитель канарської собаки — класичний мастиф: низькопосаджений круп, широкі лапи, широка грудна клітка, масивні щелепи, строга і навіть злобна вдача.

Існує думка, що свою назву Канарські острови отримали завдяки слову «собака» (cannis), оскільки з давніх-давен по сусідству з людьми жили величезні пси.
Значення цих тварин є величезним: вони використовувалися у військових діях і були помічниками простих обивателів.
Однак на утримання великих та досить агресивних собак уряд згодом наклав серйозні обмеження. Так, у XVI столітті перро де ганадо (стародавня назва породи) могли використовувати тільки пастухи і, як не дивно … м’ясники, яким пси були потрібні для вбивства худоби.

У XVII столітті мати вдома перро де ганадо дозволялося лише охорони житла та полювання.
А вже в середині XVII століття видали указ про винищення всіх безхазяйних собак цієї породи, оскільки покинуті в портах пси знищували худобу.

Внаслідок такого жорсткого обмеження порода виявилася на межі вимирання, поки наприкінці XIX століття на острови не прибули іспанські завойовники.
Вони завезли іспанських травильних собак та англійських мастифів.
І почалося виведення нової породи – канарських собак.
Античні пси бардино махеро зникли з лиця землі до початку XX століття, залишивши після себе могутнього і прекрасного нащадка – перо де прес канаріо.

Гавайський собака пої (Hawaiian Poi Dog, Poi Dog)

Маленький (не більший за поставлені один на одного чотири кокоси), з великою плоскою головою, нерозвиненими щелепами, короткими лапками. Схильна до повноти.

Про гавайського собаку пої в Інтернеті можна прочитати досить багато, оскільки саме винищення цієї тварини, втім, як і факт її існування, є доволі анекдотичним.
Собаки жили на Полінезійських островах, були страшними улюбленцями племен. Кажуть, що жінки не гребували вигодовувати цуценят своїм молоком, бо вірили, що це принесе їм (жінкам) силу. Пої часто дарували маленьким дітям.

Свою назву порода отримала від назви їжі, яку їли песики: полінезійці годували їх виключно гранульованою пастою, зробленою з коріння рослини таро (паста і називалася “пої”).
Внаслідок рясного харчування пси швидко гладшали, чому остров’яни тільки раділи: власники вживали розгодованих собак у їжу.
Ставлення до тварин у полінезійців було суто споживчим – розжирілі пси бродили навколо поселень разом зі свинями, діти спокійно могли з’їсти собаку, з яким ще напередодні ввечері спали в обнімку, а традиційною грою було жбурляння в пса стиглими плодами – тварини навіть не встигали розкрити пащу, щоб спіймати летять ласощі.

Унаслідок такого ставлення порода остаточно вимерла у XX столітті.
У 1990 році зоопарк Гонолулу зробив спробу відродити пої з гавайських бродячих собак, але позитивного результату досвід не дав.
Через 12 років усі зусилля було залишено. Домашніх нащадків у собаки з подібним фенотипом немає.

Булленбейсер (Bullenbeisser)

Великий собака з потужним крупом і широко розставленими передніми ногами. На території Німеччини були поширені вищі тварини (близько 70 см), а в Голландії та Бельгії - дрібніші (40 см і вище). На надзвичайно великій голові виділяється морда, яка могла сягати до 1/3 загального обсягу голови. Важкі щоки, але не сильно звисають, як у сучасних молоссов типу мастифа, а приблизно як у німецьких боксерів. Вуха невеликі, тонкі. Шерсть коротка. Хвіст довгий, важко звисає між задніми ногами. Забарвлення від палевого до темно-коричневого і чорного. Собака мав сильний і навіть дещо злісний характер, був дуже чутливий до сторонніх, але безмежно відданий своїм господарям, свято оберігав власний простір.

Давня порода булленбейсер, або булленбайсер, належить до типу молосів (до підгрупи молосів входять вівчарські та гуртові собаки, які охороняють і збирають стада, а також догоподібні – нащадки бойових і травильних собак).
Порода була поширена в Західній і Центральній Європі та користувалася неймовірною популярністю. Безстрашні величезні пси, малочутливі до болю, що мають потужні щелепи, незвичайну силу і дивовижну спритність, були незамінними помічниками.
З булленбейсерами полювали, забивали худобу, пасли стада. Взагалі, говорячи про силу цих собак, непогано згадати, що таїть у собі назва породи: “булленбайсер” дослівно в перекладі з німецької означає “бикодав”.

Перша згадка про булленбейсерів датується 370 р. н. е., коли ассірійці почали мігрувати з Малої Азії до Європи. Із собою вони привезли великих бойових собак алантів (Alaunt), які, найімовірніше, були нащадками величезних псів з Кавказу і з Євразійського Степу. Аланти дуже схожі на середньоазіатських вівчарок.
До речі, зображення ассірійських псів досі прикрашають стенди стародавніх шумерських і ассірійських храмів.
Після завоювання Піренейського півострова наприкінці V століття собаки поширилися в усіх країнах Європи. Здебільшого їх використовували для вівчарської справи, полювання та охорони.
Саме в Центральній Європі стародавні аланти змінилися дуже сильно. Голова та щелепи стали більш монолітними та пласкими, шерсть значно вкоротилася.
Уже близько 800 р. н. е. існували різні варіанти породи в Англії, Іспанії, Італії та Німеччині.

Чистота фенотипу булленбейсерів була абсолютно загублена до XX століття, коли представників цієї породи активно схрещували з представниками інших порід.
Але занепаду, як це було, наприклад, зі старими англійськими бульдогами, не сталося.
Наприкінці 1870-х німецькі селекціонери використали булленбейсерів для виведення нової породи – боксерів: нащадків алантів схрестили з англійськими бульдогами. А вже до початку Другої світової війни не залишилося жодного булленбейсера.

Нащадками булленбейсерів вважаються:
  • німецькі боксери
  • бурбулі – африканський молосс, завезений голландськими та німецькими колоністами на первісний континент (порода не визнана FCI)
  • данські доги

Старий англійський бульдог (Old English Bulldog)

Старий англійський бульдог був дуже потужним, але невисоким собакою. Висота в холці становила приблизно 40 см, а важив пес близько 20-25 кг. У нього були добре розвинені м'язи грудей, спини та ніг. Головною особливістю породи вважалася висунута вперед нижня щелепа, яка забезпечувала сильний прикус. Ніс плоский, занурений глибоко в морду. Унаслідок такої будови органу нюху, собаки отримували хороший доступ повітря під час сутичок із биками. Шерсть коротка, хвіст помірно довгий. Забарвлення - від шоколадних відтінків до білого з неодмінними пігментними плямами протилежного тону.

Є припущення, що собаки вийшли внаслідок схрещування алантів з англійськими мастифами. Однак історики та кінологи підозрюють, що у формуванні породи також брали участь грейхаунди, оскільки старі англійські бульдоги були невеликими, але неймовірно швидкісними собаками.

Порода переважно використовувалася для бою з биками. Цей вид спорту був украй популярний у Старому Світі, поки 1835 року не ухвалили закон, що забороняє жорстоке поводження з тваринами. Що стало початком кінця для старого англійського бульдога.
Річ у тім, що незважаючи на заборону, простий люд, як і раніше, із задоволенням натаскував псів на велику худобу. Однак мати вдома собаку такої породи громадяни вже побоювалися – автоматично це означало, що господар пса переступає межу закону.
Тоді обивателі почали схрещувати бульдогів зі старими англійськими тер’єрами.
Потомство виходило на рідкість вдалим – невеликі верткі собаки, з витягнутою, як у тер’єра, але тупуватою, як у бульдога, мордою, короткошерсті й напрочуд злісні. Вгадали, що за порода? Правильно, пітбультер’єри.

Не варто думати, що англійці безтрепетно дивилися, як у минулому національна гордість помирає на очах.
Старих англійських бульдогів неймовірно любили, про що свідчать картини, присвячені псам, які чудово збереглися. Одне полотно належить пензлю Семюеля Равна (“Ясла і Троянда”, 1817 рік), друге – невідомому художнику (“Оса, Дитинко і Біллі”, 1809 рік), за загальним визнанням, на другій картині зображені три останні собаки породи з Герцогства Гамільтон.

У XX столітті американець Девід Лівітт зробив спробу відродити староанглійських бульдогів.
Для того щоб відтворити анатомічно вірну породу, він використовував бульмастифів, пітбультер’єрів, американського та англійського бульдогів.
Експеримент Лівітта вдався, проте FCI не визнала породу.

Белый английский терьер (English White Terrier)

Представники цієї породи значно різнилися між собою: наприклад, собаки могли досягати в холці від 25 до 40 см. Але шерсть у всіх псів мала бути жорсткою, короткою, і неодмінно білого кольору.

Розквіт породи припадає на середину XVIII – середину XIX століть. Є припущення, що білий англійський тер’єр – це результат схрещування фокстер’єрів з італійськими грейхаундами (хортами). На відміну від свого вимерлого земляка (староанглійського бульдога), білі тер’єри були виключно декоративною породою. На російськомовних сайтах часто звеличують заслуги собак цієї породи, що не відповідає дійсності. Тер’єри були слабкими, як і всі тварини білого забарвлення. Єдина перевага – винятковий колір шерсті та дивовижна харизма. Саме тому на перших собачих виставках того часу білі тер’єри користувалися популярністю.

Згодом недоліки породи стали більше проявлятися (малий термін життя, хвороби очей, органів слуху і слабкий нюх, проблеми зі шкірою), і білих англійських тер’єрів практично перестали розводити. Однак за що треба сказати спасибі представникам породи, так це за дивовижний фенотип, який ідеально згодився селекціонерам у виведенні нових порід.

Нащадки білого англійського тер’єра – бостон-тер’єри, англійські бультер’єри, американські бульдоги, бультер’єри, американські стаффордширські тер’єри та багато інших.

Брусбарт

Рослі собаки на високих і товстих ногах, з борзуватим задом, з густою бородою і довгими вусами. Шерсть довга і жорстка, як щетина, стирчить на всі боки. Голова невелика, лоб крутий, морда середньої довжини, тупа. Очі великі, майже прикриті навислими бровами; вуха середньої довжини, тонкі, загортаються в трубочки. Хвіст середньої товщини, абсолютно правильний, недовгий. Забарвлення попелясте або з кавовими мітками. В.А. Левшин у книзі "Загальне і повне домоводство" (1795) про брусбартів пише так: "брудасті гончаки, інакше курляндськими звані. Мають на собі шерсть густу, клокасту на морді, або по-мисливськи на чуття, вуса; на ногах вони нижчі, але ноги мають товстіші, здебільшого шестипалі, і хвости не густі; вважаються нестомчивими".

Існує думка, що свою назву Канарські острови отримали завдяки слову «собака» (cannis), оскільки з давніх-давен по сусідству з людьми жили величезні пси.
Значення цих тварин є величезним: вони використовувалися у військових діях і були помічниками простих обивателів.
Однак на утримання великих та досить агресивних собак уряд згодом наклав серйозні обмеження. Так, у XVI столітті перро де ганадо (стародавня назва породи) могли використовувати тільки пастухи і, як не дивно … м’ясники, яким пси були потрібні для вбивства худоби.

У XVII столітті мати вдома перро де ганадо дозволялося лише охорони житла та полювання.
А вже в середині XVII століття видали указ про винищення всіх безхазяйних собак цієї породи, оскільки покинуті в портах пси знищували худобу.

Внаслідок такого жорсткого обмеження порода виявилася на межі вимирання, поки наприкінці XIX століття на острови не прибули іспанські завойовники.
Вони завезли іспанських травильних собак та англійських мастифів.
І почалося виведення нової породи – канарських собак.
Античні пси бардино махеро зникли з лиця землі до початку XX століття, залишивши після себе могутнього і прекрасного нащадка – перо де прес канаріо.

Російські гончаки

Зріст середній, голова вузька суха, перехід від чола до морди добре виражений. Вуха тонкі, низькопосаджені, висячі, іноді злегка загорнуті в трубку. Шерсть коротка, хвіст середньої довжини, вільно висить між ніг.

За старих часів на Русі гончаків називали “тьявкуші”, оскільки основне призначення їхнє було – знайшовши свіжий слід, гнати тварину, нескінченно подаючи голос.
При цьому, коли слід губився, гончак замовкав. Як і хорти, гончаки були в особливій пошані в Росії. У XIX столітті почали класифікувати російських гончаків.
Ось неповний перелік типів гончаків, відомих російським мисливцям у XIX-XX століттях:

  • можаровські
  • костромські
  • гончаки Кишенського
  • російські гончаки П.М. Білоусова
  • першинська багряна зграя
  • коминінські
  • олексіївські
  • англо-російські
  • березниківські
  • глібівські
  • гончаки гатчинського полювання
  • першинська солово-ряба зграя
  • крамаренківські
  • арлекіни
  • польсько-російські: паратая і важка

Спроби описати гончаків робили багато дослідників того часу: М.П. Пахомов, М.П. Кишенський, П.Г. Губін, проте, порівнявши описи, розумієш, що йшлося не про різні породи, а про різні типи російського гончака.
Популярність серед російських мисливців здобули можаровські, кишенські, свеченські, бібіковські, білоусівські, каминінські, першинські та деякі інші зграї російських гончаків, а також сухотинські, березніковські, глєбовські, крамаренківські, белкінські, першинські та гатчинські зграї англо-російських гончаків.

Так чи інакше, у XX столітті із втратою інтересу до псового полювання порода російські гончаки перестала бути популярною і здебільшого виродилася.
У 50-х роках XX століття М.П. Пахомов писав: “У той час як у нас у Росії лунали голоси про те, що російський гончак загубив усі цінні якості, в Англії почалася якраз широка пропаганда російського гончака.
У мисливській літературі стали з’являтися статті, що вказують, що треба, не гаючи часу, прилити до фоксхаундів кров російського гончака, оскільки вона поверне фоксхаундам загублені з роками силу, злість і енергію”.
Хоча в Англії дорожать забарвленням собак, але англійські мисливці не побоялися чепраком російського гончака “зіпсувати сорочку” своїх псів.
Це доводить, що вони знайшли й оцінили в російського гончака ті польові якості, “які ми, з властивою нам недбалістю, – продовжує М. П. Пахомов, – прогледіли, завжди готові до занадто скоростиглих висновків”.

Штука також у тому, що єдиних породних ознак у гончих собак не було, тому що власники зграй не надавали цьому особливого значення, а розведенням займалися псарі, часто малоосвічені.
Збереженням породи перейнялися після 1895 року, коли було ухвалено перший стандарт.
Але, так чи інакше, у XXI столітті ми знаємо лише два різновиди гончаків: російський і англо-російський або рябий. Причому обидві породи не визнані FCI.

Російський гончак дуже схожий на вовка своєю похмурістю і посадкою, англо-російський походить від фоксхаундів.

Меделянін

Це були величезні пси вагою близько або трохи більше 100 кг. Голова з сильно розвиненим черепом за широкого чола і слоноподібної потилиці; перелом чола помітний, але не так сильно виражений, як буває в сенбернара; зморшки на чолі та щоках, особливо під час опускання голови. Морда широка, коротка, тупа, прикус - кліщеподібний. Масивна грудна клітка, ноги широко розставлені, хвіст довгий, вільно висить. Шерсть коротка, густа, щільна, - на шиї та хвості дещо довша. Зустрічалися найрізноманітніші забарвлення, навіть чорне і строкате. Переважні кольори були: сірий з підпалинами (вовчий), бланжевий (гороховий) з темною мордою, з більш темнозабарвленою спиною і сірозабарвленим хвостом, темно- і світло-рудий, темно-бурий з підпалинами тощо. При цьому скрізь допустимі були білі відмітини. Що стосується зросту, то чим більшим був собака, тим він вище цінувався. Але переваги віддавалися більше навіть не високим псам, а кремезним і масивним.

Старовинна російська порода. У Рунеті можна знайти масу інформації про цих дивовижних тварин.
Відомо, що собаки були надзвичайно поширені в Росії, але після революції 1917 року чисельність їх помітно знизилася.
Повністю порода зникла з приходом радянської влади.
Можна з певною впевненістю сказати, що меделян намагалися відродити, завдяки чому з’явилися московські сторожові пси (порода не визнана FCI).

Схожі матеріали
Clear Filters

Німецький дог має багату історію, яка сягає корінням у глибину століть. Вважається, що ця порода походить від стародавніх молоських собак,…

Мічення території – це природна поведінка для котів, але коли ваш пухнастий друг починає залишати “позначки” по всьому будинку, це…

Живородні рибки – це унікальна група акваріумних мешканців, які привертають увагу акваріумістів своїм незвичайним способом розмноження. На відміну від більшості…