Scroll Top

Вакцинація котів (все про щеплення)

img-figure-1 (Demo)
img-figure-2 (Demo)

Щеплення роблять або здоровому організму за допомогою сироватки, приготованої з крові інших імунізованих тварин, що містить речовини, які знищують хворобу, або використовується вакцина, зроблена зі знешкоджених (ослаблених) живих зародків хвороби, які стимулюють організм на вироблення імунітету.

Багато кішок ведуть суто домашній, квартирний спосіб життя, не виходять на прогулянки і не спілкуються з іншими кішками. Тому існує думка, що такій кішці просто ніде заразитися інфекційним захворюванням.

Однак ця думка хибна, адже ви можете принести інфекцію у свій дім навіть на підошві взуття, адже віруси практично всюдисущі, а вулицею ходить багато тварин без щеплень, зокрема бродячих, які часто є переносниками різних захворювань.
Разом з їхніми виділеннями (слина, сеча, фекалії), збудники хвороб потрапляють у ґрунт, а цей ґрунт ви й приносите додому на своєму взутті.
Саме тому навіть суто домашня тварина потребує щеплення.

Основні правила вакцинації:
  1. Перші вакцинації проводять кошенятам у віці щонайменше 8-12 тижнів, з подальшою ревакцинацією. Далі прищеплювати кішку необхідно щорічно в один і той самий час без ревакцинації.
  2. Якщо мати кошеняти вакцинована, то йому починають робити щеплення з 12 тижнів. Якщо мати кошеняти не вакцинована або невідома, то з 8 тижнів.
  3. Не рекомендується прищеплювати кошенят у період зміни зубів: 4-7 міс.
  4. Не рекомендується вакцинувати вагітних кішок живими вакцинами, тому що це може позначитися на здоров'ї потомства.
  5. Вакцинуються тільки клінічно здорові тварини (обов'язковий огляд лікаря).
  6. За 10 днів до вакцинації проводять обов'язкову дегельмінтизацію та обробку проти ектопаразитів (блохи, кліщі).
  7. Вакцинація проводиться тільки ветеринарним лікарем, щоб уникнути негативних наслідків для ваших вихованців.
  8. Після щеплення тварин слід деякий час спостерігати за їхнім станом і за необхідності звертатися до ветлікаря.
Що таке ревакцинація і навіщо вона потрібна?

Ревакцинація проводиться шляхом введення вакцини 1 дози через 3 тижні після основної вакцинації. Робиться вона ось чому. З молоком матері кошенята отримують антитіла, які захищають малюків від вірусів. Перша вакцинація робиться тоді, коли в організмі вони є, але їх уже недостатньо для захисту. А друге щеплення робиться, коли материнські антитіла вже майже зовсім зникають і, відповідно, одних тільки антитіл від першого щеплення недостатньо для захисту. Відповідно, якщо ви робите перше щеплення вже дорослій кішці, то необхідність у ревакцинації відпадає.

Для чого потрібна дегельмінтизація?

Це робиться для того, щоб у кошеняти виробився сильний імунітет. Адже наявність хвороб і паразитів послаблює імунну систему й антитіл може виробитися мало, тоді навіть щеплене кошеня може захворіти. Це називається «прорив поствакцинального імунітету».

Основні види та схеми вакцин

У багатьох клініках здебільшого пропонують вакцини фірм «Інтервет» (Intervet, Голландія), «Меріал» (Merial, Франція), «Форт Додж» (Fort Dodge, США) і «Нарвак» (Нарвак, Росія). Зверніть увагу, що вакцина має зберігатися в холодильнику. Якщо лікар приїжджає до вас додому, то в нього має бути холодоелемент.

→  Вакцина «Нобівак Трікет» - Nobivac Tricat («Інтервет», Intervet)  ←

«Нобівак Трікет» - вакцина жива суха суха комбінована проти вірусного ринотрахеїту, каліцивірусної інфекції та панлейкопенії котів. Вакцина нешкідлива, ареактогенна. Призначена для створення активного імунітету проти вірусного ринотрахеїту, каліцивірозу та панлейкопенії у котів. Кошенят прищеплюють однією дозою вакцини починаючи з 12-ти тижневого віку, з повторною вакцинацією вже в комплексі з вакциною від сказу «Нобівак Рабіес» (Nobivac Rabies) у віці 15-16 тижнів підшкірно або внутрішньом'язово. У разі якщо необхідний більш ранній захист, першу вакцинацію можна проводити у віці 8 тижнів, другу - у 12 тижнів. Сказ не роблять кошенятам раніше 3-х місячного віку. Рекомендується проводити одноразову щорічну ревакцинацію комплексом Nobivac Tricat + Rabies. Вакцина індукує у щеплених котів надійний протективний імунітет проти перерахованих вище інфекцій через 10 днів після повторної вакцинації.

→  Вакцина «Леукорифелін» і «Квадрикат» («Меріал», Merial)  ←

Вакцина «Леукорифелін» складається з двох компонентів, які змішуються в момент застосування. Суха частина (ліофілізат) - атенуйований вірус панлейкопенії. Рідка частина - розчин глікопротеїнової фракції герпесвірусу та очищений антиген каліцивірусу. Вакцина «Леукорифелін» викликає активний імунітет проти вірусу панлейкопенії та респіраторних вірозів котів, має високу імуногенність. Нешкідлива, ареактогенна. Вакцину «Леукорифелін» вводять у дозі 1 мл (1 доза) підшкірно в область лопатки або внутрішньом'язово, незалежно від ваги і породи. Перша вакцинація: перша ін'єкція - у віці 7-8 тижнів і старше, друга ін'єкція - у віці 12-13 тижнів (або через 3-4 тижні після першої). Ревакцинація: щорічно (одноразово в тих самих дозах). З віку 3-х місяців кошенятам роблять вакцинацію або ревакцинацію цим же комплексом, тільки зі сказом, який називається «Квадрикат». Порядок застосування такий самий.

→  Вакцина «Феловакс-4» (Fort Dodge, «Форт Додж»)  ←

Вакцина містить інактивовані віруси панлейкопенії, два штами каліцивірусу, вірус ринотрахеїту та хламідіозу. Імунітет з'являється через 8-10 діб після першої вакцинації, а стійкий імунітет через 8-10 діб після другої вакцинації. Тривалість імунітету не менше 12-ти місяців. Кошенят прищеплюють у віці від 8 тижнів, через 3-4 тижні ревакцинують тією ж вакциною. Ревакцинувати кішок слід щорічно. Сказ робиться окремо, комплексу зі сказом у цієї вакцини не існує. Але перевага цієї вакцини в тому, що її можна робити кішкам у першу половину вагітності. Вакцина вводиться підшкірно або внутрішньом'язово.

→  Вакцина «Мультифел-4» («Нарвак», Росія) 

Вакцина «Мультифел-4» виготовлена з інактивованих штамів вірусів панлейкопенії, ринотрахеїту, каліцивірусу і штамів хламідій кішок. Кошенят перший раз прищеплюють у 8-12 тижневому віці, повторно через 21-28 діб після першої імунізації. Імунітет у щеплених кошенят настає через 14 днів після другої імунізації і зберігається протягом 1 року. Далі кошенят вакцинують у віці 1 року і щорічно.

НазваПризначенняЗ якого віку (тижнів)Ревакцинація (тиждень)
Нобівак Трикатпроти вірусного ринотрахеїту FVP,
кальцівірозів FCV,
панлейкопенії FPV
9-12через 2-4
Нобівак Сказпроти сказу12-
Квадратикпроти вірусного ринотрахеїту FVP,
кальцівірозів FCV,
панлейкопенії FPV,
сказу
12вакциною без сказу
Эурифел RCPFeL.Vпроти вірусної лейкемії кішок FeL.V,
вірусного ринотрахеїту FVP,
кальцівірозів FCV,
панлейкопенії FPV
7через 4-5
Леукоріфелінпроти вірусного ринотрахеїту FVP,
кальцівірозів FCV,
панлейкопенії FPV,
хламідіозу IPV
7-8через 3-4
ФЕЛ-О-ВАКС8через 3-4
Мультифел-48-12через 3-4
Вітафельвак8-101-а через 3-4 тиж., 2-а о 8-10 міс.
Primucell FTPпроти інфекційного перитоніту FTP16через 3-4
Вакдерм Fпроти мікроспорії та трихофітії6через 1-2
Мікродермпроти лишаю6-8через 2-3
Поливак ТМ д/кішокпроти дерматозів10-12через 4-5
Для того щоб вакцинація пройшла успішно, ефективно і без ускладнень, необхідно дотримуватися таких правил:
  • Дотримання схеми і термінів вакцинації;
  • Використання якісних вакцин;
  • Найперше щеплення рекомендується робити вдома, щоб звести ризик зараження до мінімуму;
  • Не слід вакцинувати вагітних і годуючих кішок (останнє щеплення має бути зроблене за місяць до в'язки);
  • Не можна вакцинувати тварин у післяопераційний і реабілітаційний періоди. Якщо кішка пройшла курс лікування антибіотиками, то починати вакцинацію слід не раніше, ніж через 2 тижні після останнього введення антибіотика;
  • Не слід проводити планових хірургічних операцій (кастрація) у перші 3 тижні після вакцинації. Виняток становлять випадки хірургічного втручання, необхідного для порятунку життя і здоров'я кішки;
  • Уникати стресових ситуацій (переїзд на іншу квартиру), зміни обстановки, приїзду і проживання галасливих гостей, подорожей, виставок та ін.) тиждень до і після вакцинації;
  • Не вакцинувати котів, які контактували з хворими та підозрілими тваринами.

Протягом доби після імунізації тварина може бути млявою.
Якщо такий стан триває довше, або з'явилися інші клінічні ознаки, кошеня необхідно терміново показати лікарю.
Не забувайте, що жодне щеплення не дає 100% гарантії, що ваша кішка не захворіє.

Скільки коштує прищепити кошеня?

Сьогодні нікому не в новинку чути про те, що кошенят варто прищеплювати.
Робиться ця процедура для того, щоб убезпечити вихованця від важких інфекційних захворювань.
Навіть якщо кошеня житиме у квартирі й не виходитиме на вулицю, вакцину варто зробити, адже людина може принести в дім інфекцію з вулиці, чим і спровокувати недугу.

Своєчасна вакцинація може захистити кошеня від таких захворювань:

  • панлейкопенія (чумка, парвовірусний ентерит, інфекційний гастроентерит);
  • ринотрахеїт, або його ще називають герпесвіроз;
  • каліцивіроз;
  • лептоспіроз;
  • сказ та інше.

Через те, що недуг може бути безліч, як правило, щеплення робиться комплексне від кількох найпоширеніших хвороб.
Вартість щеплення залежить від виробника, а також від того, де буде проведена вакцинація.

Якщо прищеплювати самостійно в домашніх умовах, то вартість дорівнюватиме ціні на препарат, а якщо ж скористатися послугами фахівця, то буде додаткова доплата за введення вакцини.
Щеплення бувають різних виробників, що дає змогу підібрати варіант, який найбільше підходить. Ціни також залежать від виробника препарату й обраного магазину.
Так, до дешевших можна віднести Біофел, а ось Нобівак і Трікет уже в категорії дорогих.

Для того, щоб щеплення було ефективним і не нашкодило кошеняті, слід дотримуватися певного графіка щеплень.
Перше щеплення роблять у 8-тижневому віці.
Потім потрібно провести ревакцинацію аналогічним препаратом по закінченню трьох тижнів.
Наступна вакцина для кота необхідна в однорічному віці і далі щороку.
Не можна забувати про те, що перед проведенням щеплення тварина має пройти дегельмінтизацію.

Якщо потрібно зробити розрахунки на вартість вакцинації кошеняти, слід враховувати ціну двох щеплень, препарату від паразитів, а також послуг ветеринара.
Не варто шкодувати грошей, адже кошеня буде надійно захищене від хвороб.
Простіше запобігти недузі, ніж намагатися боротися із захворюванням, що вже проявилося.

Схожі матеріали
Clear Filters

Німецький дог має багату історію, яка сягає корінням у глибину століть. Вважається, що ця порода походить від стародавніх молоських собак,…

Мічення території – це природна поведінка для котів, але коли ваш пухнастий друг починає залишати “позначки” по всьому будинку, це…

Живородні рибки – це унікальна група акваріумних мешканців, які привертають увагу акваріумістів своїм незвичайним способом розмноження. На відміну від більшості…