Scroll Top

Спека… Тепловий удар!

img-figure-1 (Demo)
img-figure-2 (Demo)

Вчені давно й наполегливо обіцяють нам глобальне потепління.
І, схоже, до нашого окремо взятого регіону воно вже дісталося. Літо настало ще в травні, і спека не збирається здавати свої позиції.
Ні, літо – це добре, це просто чудово, особливо якщо до нього підготуватися і вжити деякі запобіжні заходи в спекотні дні.
Причому ці заходи повинні стосуватися не тільки нас, а й наших вихованців: собак, кішок, кроликів, морських свинок, птахів та інших

Як ви, напевно, вже здогадалися, сьогодні йтиметься про тепловий і сонячний удари.
Про ці явища чули практично всі власники тварин, але дуже мало хто знає, що потрібно робити, якщо таке лихо трапилося з їхнім вихованцем.


Що ж є тепловий удар, і чим він небезпечний?

У медицині такий стан називають гострою гіпертермією або гострим перегрівом організму.
При тепловому ударі насамперед страждає система кровообігу.
Кровоносні судини розширюються або, навпаки, стискаються (це залежить від співвідношення адреналіну та норадреналіну в крові). В результаті у тварини виникає гіпоксія (недолік кисню).
У першому випадку це відбувається через звуження просвіту кровоносних судин, у другому – через падіння артеріального тиску.
Працездатність серцевого м’яза знижується, частота скорочень серця при цьому або зменшується або збільшується.
У важких випадках розвивається гостра серцева недостатність та тварина гине.
При тривалому та сильному перегріві потерпілого чатує ще одна напасть: білки в структурах печінки, нирок та селезінки починають «згортатися», і органи просто надають.

У процесі еволюції у тварин виробилися різні механізми захисту від перегріву.
На жаль, практично у більшості наших вихованців, включаючи собак і кішок «система охолодження» розвинена не дуже добре.
Вони практично не пітніють, тому що на їхній шкірі потових залоз зовсім мало.

У собак терморегуляція відбувається через язик і ротову порожнину (всі бачили, як у спеку собака «вивалює язик» і починає прискорено дихати, позбавляючись надлишків тепла). Кішки менш чутливі до підвищення температури (особливо в порівнянні з людьми), але вони не вміють охолоджувати організм, дихаючи з висунутим язиком (як собаки), тому перегрів для них теж небезпечний, хоча трапляється набагато рідше.
Найгірше спеку переносять брахіцефали (короткоголові, короткоморді собаки і кішки), а також тварини похилого віку (старше 7 років), які страждають на хронічні захворювання (особливо серця, судин, дихальних шляхів) або мають зайву вагу.

Щоб перегрітися, собаці достатньо півгодини побігати у сильну спеку або поспати на сонці.
Але особливо небезпечне знаходження тварини (це стосується всіх свійських тварин) у так званих «умовах обмеженого газообміну».

Типовий приклад: легковажні власники залишають вихованця в автомобілі, припаркованому в сонячний день на відкритому місці.
Щоб у пса виникла важка гіпертермія, достатньо тридцяти-сорока хвилин перебування у металевій душогубці.

А ось кішка в спекотні дні постійно спить, іноді переходячи з тіні на сонце і навпаки (так вона регулює температуру тіла).
Не проганяйте вихованку з теплого місця, але стежте, щоб вона занадто довго не дрімала під палючим промінням сонця (на балконі або підвіконні)
Кішка може отримати тепловий удар уві сні, і тоді вона не матиме сил переміститися в прохолоднішу зону.
Деякі коти влітку люблять вмиватися водою, що тече з крана.
Якщо ваш вихованець відноситься до таких любителів водних процедур, не забувайте кілька разів на день включати для нього воду (тонким цівком).
Дуже часто в спеку кішки люблять полежати в раковині, у ванні або на прохолодній кахлі (останнє відноситься і до собак), тому залишайте двері у ванну кімнату прочиненою.
Не можна дозволяти лежати на холодному кахлі тільки старим або хворим на хронічні захворювання тварин.

Здорова доросла кішка або собака, яка живе в приватному будинку і звикла більшу частину часу проводити на вулиці, навіть у спеку почуватиметься комфортніше у дворі чи саду.
А ось домашніх (особливо літніх) тварин, а також цуценят та кошенят не можна відпускати гуляти, якщо температура піднялася вище 25 градусів.

Від перегріву треба берегти не лише собак та кішок, а й усіх братів наших менших.
Дуже часто від гіпертермії гинуть гризуни та птиці.

За якими ознаками можна визначити, що у вашого вихованця тепловий або сонячний удар?
  • Першими симптомами гіпертермії у собак і кішок є: прискорене неглибоке дихання, побілілі (при звуженні судин) або білки очей, що налилися кров’ю (при їх розширенні), зблідлі або потемнілі до бордового кольору язик і ясна.
  • Типовим симптомом також є дуже слабкий, насилу промацується пульс (його краще визначати на стегнової артерії). Пульс буває ниткоподібним, іноді переміжним (серце б’ється як би «з перебоями»).
  • Наступна низка симптомів зумовлена ​​гіпоксією головного мозку: тварина стає млявою, слабо реагує на ваш голос.
  • В особливо важких випадках у нього можуть спостерігатися блювання та судоми, а також втрата свідомості чи коматозний стан. Відрізнити непритомність від коми досить просто: якщо при непритомності зіниці реагують на світло (звужуються), то при коматозному стані відсутня і ця реакція. Кома є дуже важким станом організму, який може закінчитися смертю тварини.
  • У гризунів (наприклад, у шиншил) перегрів викликає неадекватну поведінку, млявість, у важких випадках виникають судомні напади. Якщо в спекотний день у поведінці вашої шиншили з’явилися дива, швидше за все, у неї тепловий удар.
  • У птахів при тепловому ударі дивно викривляється шия, очі починають косити. Поведінка змінюється: птахи можуть хитатися, задкувати, рухатися по колу або падати.

Як надати допомогу при тепловому чи сонячному ударі?

При появі найменших ознак одразу ж спробуйте охолодити тварину. Не зволікайте – рахунок може йти на хвилини!
Насамперед треба перенести потерпілого вихованця із зони підвищеної температури в прохолодне приміщення (або хоча б у тінь) та забезпечити йому приплив свіжого повітря – це стосується ВСІХ тварин (кішок, собак, гризунів та птахів).
Шиншил або птах для охолодження можна піднести до розкритої морозилки.
У собак і кішок дуже добре розвинена підшкірна капілярна мережа, тому для швидкого охолодження потрібно обернути тварину простирадлом або рушником, добре просоченим холодною водою. Можна прикласти до живота та стегон мішечки з льодом (або просто намочити ці місця холодною водою).
Якщо ви з собакою знаходитесь за містом і поруч є водоймище, то при ранніх стадіях гіпертермії (поки немає непритомності) корисне купання.
Тільки не треба після купання укладати собаку на протяг! Це може спричинити радикуліт.

На жаль, навіть успішне охолодження постраждалої тварини до нормальної температури не гарантує одужання.
Ознаки важких ускладнень можуть з’явитися протягом 3-5 днів після перенесеного теплового або сонячного удару, тому краще все ж таки звернутися до ветеринарного лікаря (навіть якщо тварина почувається нормально).

Усі ці рекомендації придатні лише порівняно нескладних випадків.
Якщо ж у собаки чи кішки непритомність чи кома, ні про яке обливання холодною водою мови бути не може.
У важких випадках єдиний засіб – звернення до фахівців.
Якщо ви знаходитесь на дачі або в селі, і немає жодної надії швидко дістатися ветеринарної клініки, вам доведеться вживати заходів самостійно.

Для стимуляції серцевої діяльності можна використовувати сульфокамфокаїн (дозування краще з’ясувати заздалегідь, воно залежить від ваги тварини).
Іноді роблять внутрішньовенне вливання фізіологічного розчину кімнатної температури, проте цей засіб потрібно застосовувати дуже обережно (істотно зростає навантаження на серцевий м’яз!), І тільки в тому випадку, коли життю тварини загрожує явна небезпека.
Шиншиллу можна спробувати врятувати самостійно (зробити це необхідно хоча б тому, що до клініки вона, швидше за все, не доїде).

Дорослій тварині (вага приблизно 600 грамів) потрібно ввести такі препарати:

  • 1 кубик гамавіту, розведеного з фізрозчином – у загривку;
  • 0.1 кубика церебролізину (або кавінтону), розведеного з фізрозчином – у загривку;
  • 0.2 кубика Дексаметазону в загривку

Якщо у шиншили судоми можна, можна підшкірно ввести ношку (0.1 мл).
Усі необхідні ліки та інсулінові шприци необхідно запастися заздалегідь (повторимо ще раз – рахунок може йти на хвилини!).

Для надання допомоги птиці її також потрібно якнайшвидше перенести в прохолодне місце.
Якщо є ознаки ураження мозку (судоми), можна зробити холодний компрес на голову та облити спинку прохолодною водою.

Тепловий та сонячний удар може призвести до дуже сумних наслідків, тому намагайтеся захистити своїх вихованців усіма доступними способами.
Слідкуйте за станом тварин, не залишайте їх під прямим сонячним промінням або в закритому автомобілі.
Літо ще не закінчилося, і, можливо, попереду у нас не один спекотний місяць – будьте обережні, бережіть себе та своїх вихованців, і дорога літо принесе вам тільки радість!

Схожі матеріали
Clear Filters

Німецький дог має багату історію, яка сягає корінням у глибину століть. Вважається, що ця порода походить від стародавніх молоських собак,…

Мічення території – це природна поведінка для котів, але коли ваш пухнастий друг починає залишати “позначки” по всьому будинку, це…

Живородні рибки – це унікальна група акваріумних мешканців, які привертають увагу акваріумістів своїм незвичайним способом розмноження. На відміну від більшості…