Котячі зубки: чистити чи не чистити? Догляд за зубами кішки
Кішка за природою своєю - хижа тварина. У раціон харчування кішки входить чесно спіймана здобич: дрібні птахи, миші тощо. Однак більшість сучасних котів мишок і в очі не бачили, а пташками милуються тільки з вікна багатоквартирного будинку...
Власники міських «квартирних» котів самі визначають, чим і як годувати своїх вихованців. Але якщо вони харчуватимуться тільки консервами або м'якою їжею, з часом їхні зубки покриються твердим сіруватим нальотом - зубним каменем. У той час як у кішок, які полюють і поїдають спійману здобич, такий камінь на зубах практично не утворюється.
Виявляється, він не тільки сильно псує котячу посмішку, а й викликає запальні процеси в ротовій порожнині. Як і у людей, у кішок зубний камінь утворюється через бактерії, залишки їжі та солі, що містяться в слині. Утворення каменю починається на місці найменшого тертя, біля основи зуба.
Спочатку камінь має вигляд жовтувато-зеленого обідка, але, якщо пустити справу на самоплив, він ростиме доти, доки його величина перевищить величину самого зуба! Більша частина нальоту відкладається на верхніх і нижніх іклах, малих корінних і перших верхніх корінних зубах. Що більший зубний камінь, то сильніше він відсуває ясна, відкриваючи доступ інфекції до кореня зуба.
Розвивається періодонтит, який супроводжується відшаровуванням і запаленням ясен, розхитуванням зубів і абсцесами.
———————————————————————————————————
ЦЕ ЦІКАВО!
Кішки народжуються беззубими.
Коли малюкам виповнюється 2 тижні, у них з'являються перші різці
А до 8-12 тижнів присутній вже весь набір молочних зубів (їх 26).
Постійних зубів у кішок 30 (16 на верхній щелепі, 14 - на нижній).
Починають прорізуватися в 3 місяці.
Спочатку змінюються різці, потім ікла, а в останню чергу премоляри і моляри.
Зміна зубів у нормі закінчується до 7 місяців.
———————————————————————————————————
На цьому етапі навіть не варто намагатися впоратися із захворюванням самостійно, без допомоги ветеринарного лікаря.
Видалення зубного каменю проводиться у ветеринарній клініці за допомогою спеціальних пінцетів, скребків або ультразвукових приладів. Тварині під час такої операції рекомендується робити повну анестезію.
Після видалення каменю кішку очікує лікування ясен (теж досить тривала і не дуже приємна процедура).
А тепер подумайте і вирішіть, чи варто лидоводити бідну кішечку до такого стану? Тим більше що є простий спосіб профілактики - чищення зубів.
Можливо, для декого ця порада звучить, м'яко кажучи, дивно (ну не звикли ми поки що до таких речей!), але це єдиний спосіб уникнути неприємностей.
Просто пожалійте свою кішку і скористайтеся спеціальною зубною пастою і зубною щіткою, які можна придбати в будь-якій ветеринарній аптеці.
А щоб вчасно помітити тривожні симптоми, не соромтеся частіше заглядати кішці в рот.
Вона, звісно, буде далеко не в захваті від цієї процедури, але - здоров'я дорожче! І якщо ви виявили перші ознаки утворення зубного каменю (тобто зубний наліт), постарайтеся протягом тижня перевести кішечку на натуральну тверду їжу або сухі корми.
Це і є найприємніший спосіб почистити зуби (проте він ефективний на початковій стадії утворення каменю).
За даними ветеринарних стоматологів, спеціальні сухі корми після місячного застосування зменшують утворення нальоту і зубного каменю на 42-47%.
До корму включені спеціально оброблені харчові волокна, які повільно розбухають і руйнуються в роті. Самі гранули більші, не розколюються відразу після розкушування і за своєю структурою нагадують густу сітку.
Зуби щільно входять у цю волокнисту сітку, і вона дбайливо й ефективно очищає їх від зубного нальоту. По суті, такий корм працює, як зубна щітка.
В інших же кормах наголос зроблено не на механічний, а на хімічний вплив: на гранули корму нанесені поліфосфати, які утворюють на зубах плівку, що запобігає утворенню нальоту.
Якщо ж такої «гастрономічної» процедури буде недостатньо, привчіть кішку до чищення зубів. Але робіть це не поспішаючи, з толком, з розстановкою...
Для початку киця повинна звикнути до того, що ви погладжуєте мордочку і відсуваєте губи, щоб оглянути ікла і різці, а потім і корінні зуби.
Не пошкодуйте на це часу і терпіння, адже тоді кішка сприйматиме огляд без страху, і у вас з'являться реальні шанси уникнути серйозних укусів під час чищення. Найгірше, що очікує на ваші пальці в цьому випадку - легке покусування.
Перш ніж перейти до чищення зубів спеціальною щіткою і пастою, виконуйте його пальцем.
Існують зубні пасти для кішок, приємні на їхній смак і безпечні для ніжного котячого організму (тварина не вміє полоскати рота і після чищення зубів проковтує залишки пасти). Ну а якщо кішка вже дуже негативно ставиться до щітки, візьміть м'яку тканину, оберніть палець і повторіть процедуру, використовуючи його як щітку.
Немає сенсу чистити зуби кішці занадто часто.
Більшість господарів вважають за краще робити це раз на тиждень або раз на два тижні. Якщо в чомусь сумніваєтеся, зверніться за порадою до вашого ветеринарного лікаря. Він оцінить стан ротової порожнини кішки і пояснить, як часто потрібно проводити цю процедуру.
Отже, підведемо підсумки.
Якщо ваш кіт не має можливості пообідати свіжоспійманою здобиччю (шматок вирізки, вкрадений зі столу, такою не вважається!), вам доведеться самому подбати про чистоту його зубів.
- Регулярне (один-два рази на тиждень) видалення м'якого зубного нальоту (чищення зубів).
- Навантаження на зуби: використання лікувальних кормів (а якщо тварина отримує домашній корм, у ньому мають бути великі шматки).
- Профілактичний огляд у ветеринарного стоматолога, один-два рази на рік.
Не забувайте про ці процедури - і посмішка вашого кота завжди буде просто сліпучою!
Інформаційний бюлетень Фауна №9/2012
При копіюванні матеріалу посилання обов'язкове!