Як добре, що серед нас є жалісливі люди здатні співчувати, співпереживати та жертвувати якимись благами: спокоєм, особистим часом та грошима для допомоги бездомним тваринам.
Бездомні тварини — наш біль та наша велика відповідальність, проблема дуже багатопланова та складна.
Не будемо тут довго поширюватися щодо відповідальності чи безвідповідальності державних структур із цього питання.
Мета статті – допомогти тим, хто вирішив зробити свій невеликий внесок і взяв з вулиці до себе в будинок бездомну тварину, тим, хто придбав на базарі – тобто мова піде про тварин, походження яких невідоме і, головне, що нас турбуватиме, ніяких ветеринарних заходів із твариною не проводилося від народження чи якість таких заходів під великим питанням.
Отже, у вашому будинку з’явилося щеня, кошеня або доросла тварина, про життя якої до зустрічі з Вами нічого не відомо.
Що потрібно зробити насамперед?
- Якщо в сім’ї є маленькі діти, то не варто одразу пускати їх грати з твариною.
- На початку нового члена сім’ї треба поселити в окремому приміщенні.
- Поки Ви не проведете низку заходів, про які буде сказано нижче, вам варто мити руки після кожного контакту з твариною.
Загалом рекомендується завести звичку мити руки регулярно, незалежно від ступеня знайомства з твариною. - Перше, що треба зробити – це помити переселенця. Для цього достатньо придбати у зоомагазині недорогий шампунь для повсякденного використання. Можна використовувати продукцію фірм: Trixie (Німеччина), АВЗ (Росія) та ін.
- Після того, як кошеня або щеня вимите і витерте своїм власним рушником, його бажано розчесати гребінцем. Для цього підійдуть недорогі металеві гребінці фірм: Trixie (Німеччина), АВЗ (Росія) та ін.
- Тепер тварину треба нагодувати. Для першого разу можна використовувати відварену курку та добре розварений рис (або подрібнений рис), гречку.
Курку дрібно порізати, змішати з|із| кашею і запропонувати тварині.
У перші дні не використовуйте продукти, які можуть спричинити розлад у тварини.
Небажано з перших днів давати молочне, овочі, сире м’ясо, залишки зі столу типу борщ тощо.
Можна спробувати запропонувати тварині розмочений сухий корм фірми, що добре зарекомендувала себе, як-то Royal Canin, Advance, Belcando, Leonardo і т.д. але, швидше за все тварина нічого очікувати його їсти, т.к. незнайомо з такою їжею.
Тепер начебто як треба переступити до позбавлення тварини від можливих екто та ендо паразитів, але… але давайте не поспішатимемо.
Бажано перетримати тварину кілька днів (3-7) до того, як застосовувати на ній будь-які препарати.
Із чим це пов’язано?
З тим, що тварина може мати на момент поселення до Вас у квартиру проблеми зі здоров’ям.
Воно вже може страждати на вірусне, інфекційне або внутрішній незаразне захворювання, і симптоми його можуть проявитися протягом найближчих днів.
Цілком можна було б показати тварину ветеринарному лікарю відразу, як тільки вона з’явиться в будинку, але, якщо тварина не має симптомів хвороби, якщо хвороба перебуває в інкубаційному періоді, то навіть огляд ветеринарного лікаря не вирішить проблему.
Брати ж аналізи на всі хвороби — справа дуже дорога і непроста. Тим більше, якщо тварина маленька, і взяти кров, наприклад, у потрібному для аналізів обсязі, у неї неможливо.
Тому залишимо тварину в карантині і спостерігатимемо за нею.
Якщо раптом у нього з’являться ознаки захворювання (кашель, блювання, діарея, витікання з очей, носа, відмова від корму і так далі, вони можуть бути дуже різноманітними), то треба терміново звернутися до ветеринарного лікаря.
Є препарат, яким тварину можна обробити від бліх із першого дня перебування її у Вашому домі.
Це Фронтлайн в аерозолі. Це препарат Французької фірми MERIAL із низькою токсичністю.
Виробники пропонують його використовувати навіть для годуючих сук та підсосних цуценят.
Стережіться підробок, купуйте Фронтлайн тільки в зоомагазинах — препарат дорогий і цим, звичайно, скористалися нечесні люди.
Якщо ви не можете дозволити собі придбати Фронтлайн, то треба почекати обумовлені карантинні дні і лише потім обробити тварину від бліх та кліщів.
Особливу увагу звертайте на те, що написано в інструкції до препарату, який ви будете використовувати.
Якщо написано «для собак», то в жодному разі не можна застосовувати котам.
В інструкції також обов’язково зазначений вік, з якого можна застосовувати даний препарат і спосіб його нанесення на тіло тварини. Строго дотримуйтесь інструкції.
Пройшло ще 3-4 дні
Вашій тварині настав час прогнати ендопаразитів, в першу чергу, гельмінтів.
Брати кал на аналіз у разі бездомної тварини зовсім не потрібно: однаково незалежно від результатів аналізу дегельмінтизацію треба провести.
Для цієї мети підійдуть такі препарати, як дронтал плюс, прател, диронет, каніквантел, енвайєр та ін.
Для цуценят і кошенят найкраще використовувати суспензії, наприклад: дронтал джуніор, празіцид, фебтал та ін.
Усі глистогонні препарати треба давати точно за вагою, не перевищуючи та не зменшуючи дози.
В інструкції до препарату зазвичай вказано кратність давання препарату.
Це може бути одноразова дача з повтором через два тижні, дача протягом трьох днів поспіль із повтором через якусь кількість днів і т.д.
У будь-якому разі перед дачею препарату уважно вивчіть інструкцію та обов’язково зважте тварину.
Якщо у ваш будинок потрапила вже доросла тварина або підліток старше 6 міс., то дуже хороші результати дає застосування препарату Advocate фірми Bayer.
Цей препарат одночасно діє і на бліх, і на багато видів гельмінтів, і на деякі види мікроскопічних кліщів, які можуть мешкати у вухах або на тілі тварини. Після того, як ви прогнали тварині гельмінтів, її бажано знову помити, а приміщення, де воно міститься, обов’язково вимити з дезінфікуючим засобом типу Екоцид і т.д.
Підстилку, на якій раніше спала тварина бажано поміняти або прокип’ятити.
Через кілька днів після завершення курсу дегельмінтизації Ви можете пустити тварину гуляти по всьому будинку.
Через 5-7 днів після дачі антигельмінтика пора тварину щеплювати.
Щеплювати його можна тільки в тому випадку, якщо ви бачите, що ваш новий друг абсолютно здоровий, добре їсть, з носа та очей немає закінчень.
Добре було б так само поміряти перед вакцинацією температуру: для собак і кішок норма коливається в межах від 38 до 38,8 градусів.
Для вакцинації бажано використати комплексну вакцину. Добре зарекомендували себе на Українському ринку такі виробники, як «Bioveta» — Чеський виробник вакцин для собак (Biokan) та котів (Biofel), фірма «Intervet» Нідерланди — випускає вакцини Нобівак для собак та Трикет для котів тощо.
Через три-чотири тижні (згідно з інструкцією) вакцина вводиться повторно – це ревакцинація.
Через тиждень після останньої вакцинації Ви можете гуляти із собакою на вулиці.
Слід зазначити, що вуличні тварини часто страждають від шкірних захворювань, збудником яких бувають дерматофіти чи мікроскопічні кліщі.
Якщо Ваш вихованець має на тілі висипання, ділянки облисіння, почервоніння, лущення тощо, якщо у вухах міститься сірий або коричневий наліт, який швидко виникає знову навіть якщо вухо добре почистити (а робити це найпростіше за допомогою звичайної рослинної олії та вушних паличок), то треба терміново йти на прийом до ветеринарного лікаря, тому що деякі з цих захворювань можуть передаватися людям, і, хоча ніякої особливої шкоди організму людини не завдадуть, але приємного буде мало.
Єдине, що не рекомендується категорично – це брати до будинку кошеня (кота) з вулиці, якщо у будинку вагітна жінка. Краще зачекати до народження дитини.
Зараження токсоплазмозом досить без проблем, що проходить у людей, небезпечне для плода.
Передача інфекції плоду відбувається лише у тому випадку, якщо жінка заражається токсоплазмозом під час цієї вагітності.
Якщо зараження відбулося раніше, і жінка перенесла токсоплазмоз або стала носієм токсоплазм, вона може не хвилюватися, що занедужає її майбутня дитина.
А якщо жінка заразиться в період вагітності або незадовго до її настання, тоді виникає небезпека захворювання і для дитини. Він може народитися з вираженими ознаками ураження центральної нервової системи.
У переважній більшості випадків проникнення токсоплазм в організм людини не призводить до розвитку захворювання.
В одних людей вони гинуть, в інших виникає носійство, яке нічим не проявляє себе і не вимагає ніякого лікування. Тому, дотримуючись певних заходів безпеки, Ви не отримаєте жодних проблем від «усиновленої» тварини.