Відрізнити пташеня можна за світлому «лускатим» малюнку на бурому оперенні голови і крил, по коротким пір’ям крил і хвоста, підстави яких ніби «сидять» у синюватих трубочках.
Вже через день-другий стрижонок почне відкривати дзьоб побачивши пінцета з кормом і чекати на появу годівниці.
Годувати його потрібно 5 – 7 разів на день (раз на 2-3 години, нічна перерва близько 7 годин) “стрижиною” сумішшю.
- Склад суміші 1: пісне м’ясо яловиче, куряче яйце варене, натерте на дрібній тертці, мурашині лялечки («мурашине яйце»), борошняні черв’яки (їх можна накришити ножицями).
Мучних черв’яків можна замінити комахами, відловленими в природі, або мотилем (тільки свіжим!), або опаришами (ошпареними). - Склад суміші 2: (для тривалого утримання стрижу склад корму має бути більш різноманітним) пісний сирий яловичий фарш – 20%, круто зварене куряче яйце (подрібнене на терці) – 25%, сир (некислий, краще прокип’ятлений і віджатий) – 20 борошняні хробаки або мурашині лялечки – 20%, морква (натерта на дрібній тертці) – 10%, дитяча поживна суміш – 5%
- Склад суміші 3: фарш з яловичого серця – 30%, круто зварене куряче яйце (подрібнене) – 25%, сир – 15%, морква (натерта на дрібній терці) – 15%, комахи (борошняні черви, цвіркуни та ін.) – 10%, дитяча поживна суміш – 5%.
Ці суміші підходять також для вирощування козодоїв.
З суміші робляться кульки розміром з горошину і згодовуються по 4 – 5 кульок за годування.
Напувати пташеня можна з піпетки або просто змочувати водою кормові кульки при згодовуванні.
Тримати пташеня добре в картонній коробці з-під взуття, на дні якого постелено папір і насипано тирсу.
Тирсу треба раз на два-три дні міняти. Зверху коробку треба прикривати кришкою, але зробити у стінках та кришці дірки для вентиляції.
У такій коробці стрижон сидить спокійно, оскільки ці умови досить добре імітують його природне гніздо.
Коробку неважко возити із собою, якщо потрібно відлучитися з дому більше ніж на дві-три години, і стрижа можна годувати в дорозі та на роботі.
Стрижонок їсть і росте, і нарешті його крила стають довгими, як у дорослого, «трубочки» майже зникають, і птах починає поводитися неспокійно – махає крилами, відмовляється від їжі: пташеня готується до польоту.
Переконавшись, що він нестримно хоче летіти, ви йдете з ним до вікна або на балкон, краще туди, де є велике місце перед будинком і де літають інші стрижі, і легко підкидаєте вашого стрижа в повітря.
Ваш вихованець зірветься з руки і понесеться у свою стихію, для чого ви, власне, і виростили його. Але простежте про всяк випадок, чи не впав ліон випадково десь на землю.
Утримувати стрижонка, не випускаючи його на волю, складніше. У стрижів, які чомусь не відлетіли, незабаром починаються проблеми.
Відсутність польотного навантаження може призвести до розвитку набряку ніг та серцевої недостатності.
Дорослий стриж – темно-бурий птах з довгими, довшими за хвост, крилами, зі світлою цяткою на горлі під дзьобом.
Дорослого стрижа слід утримувати у клітині з відкритим верхом (великій коробці, акваріумі), обшитій щільним матеріалом зсередини. Прибирання клітин проводиться зверху.
Можна поставити в клітину матер’яні похилі «шторки». Чіпляючись за матерію, стриж сидітиме на стінці, не зашкодить оперення, і його можна буде після одужання випустити на волю.
Тимчасово можна, в принципі, перетримати стрижа на фіранці, але потрібно таку фіранку, щоб не шкода було її забруднити.
У цьому випадку до фіранки з іншої тканини прикріплюється ще «фіранка», під яку стриж міг би заповзти, як у укриття. Але будьте обережні, не всі стрижі сидять на фіранці, вони можуть прагнути злетіти на підлогу та втекти під стіл/шафа/ліжко.
Щоб нагодувати дорослого стрижа, господареві птиці доведеться заштовхувати грудочки їжі прямо в горлянку – пінцетом або просто пальцем.
Найчастіше доводиться годувати птицю насильно.
- Посадіть стрижка на стіл.
- Однією рукою (лівою) притримуйте птаха за спину, не даючи розкрити крила, і при цьому вказівним і великим пальцями (цієї ж руки!) злегка натисніть на кути щелеп птаха (вони у неї прямо під очима) – це змусить птаха відкрити дзьоб.
- Іншою рукою відкрийте стрижу рота ширше і проштовхніть туди грудочку їжі – якомога глибше, за язик, інакше птах постарається виплюнути корм.
- Через деякий час, якщо стриж зрозуміє, що його їжа складається з пропонованих грудочок, він почне схоплювати корм із пінцету, і це значно полегшить процес годування.
Через 5 – 7 днів стрижі з легкими забитими місцями, а також птахи, які були знайдені в стані голодного заціпеніння, видужають, і їх можна випустити на волю.
Випускати стрижа потрібно у теплий сонячний день, коли у повітрі багато комах.
Для випуску краще вибрати місце, де літають стрижі.
Птаха треба підкинути якомога вище в повітря і простежити, чи не спустилася ліона на землю. Злетіти із землі стриж, як правило, не може.
Якщо у знайденого стрижа зламано крило, і надії на повне одужання немає, гуманніше приспати цього нещасного птаха.
Але якщо все-таки вирішено утримувати її вдома, тоді доведеться спеціально обладнати клітку, зробити ящик для розведення борошняних черв’яків і запастися терпінням.
Мінімальна клітина для утримання чорного стрижа має бути розміром 60х60 см на підставі та 70 см за висотою. Обслуговування клітини буде здійснюватися зверху, тому вся верхня частина її має відкриватися.
Зсередини на трьох сторонах клітини підвішують знімні стінки із щільної тканини. Стриж, чіпляючись кігтиками, лазитиме по цих стінках або, зачепившись, відпочиватиме.
У міру того, як матер’яні стінки будуть забруднюватися, їх доведеться знімати для прання, тому шторок має бути два комплекти.
На дно клітини також потрібно покласти що-небудь м’яке, насипати тирсу або покласти серветки, так як спочатку, намагаючись злетіти, стриж буде падати на дно клітини, і підстилка пом’якшить удар.
Для сну та відпочинку потрібно зробити підвісний будиночок, розміром 15х10 см в основі та висотою близько 8 см.
Передня стіна будиночка робиться наполовину закритою. Кришка зверху має бути знімною.
Це полегшить миття та зміну підстилки.
На стінках клітини потрібно підвісити 2-3 маленькі годівниці. Підкладаючи в підвісні годівниці живих борошняних хробаків чи цвіркунів, можна навчити стрижа брати корм самостійно.
Корм для птахів ви можете знайти тут https://faunamarket.com/korma-dlya-ptic.
Спочатку доведеться годувати птицю з пінцету «стрижиною» сумішшю або сумішшю, призначеної для годування козодоїв.
Одна ленінградська любителька птахів містила будинки двох стрижів із пошкодженими крилами в умовах, описаних вище. Один із стрижів прожив у неї 2 роки, другий – 4.
У природі, за даними кільцювання, середня тривалість життя чорного стрижа становить трохи більше 4 років. Однак деякі особини доживають до 15-20 років.
Приймаючи за основу описаний вище метод утримання стрижів, можна створити для птиці ще більш комфортні умови та привчити харчуватися самостійно з підвішених на стінки клітини годівниць.