Scroll Top

Догляд за очима собаки

img-figure-1 (Demo)
img-figure-2 (Demo)

Найкраще лікування різних очних захворювань – профілактика.
Тому дуже важливо знати про всі існуючі спадкові та набуті захворювання очей, про можливі травми та їх наслідки.

Якщо у вашого собаки неприродно рясна сльозотеча, почервоніння повік; якщо очі повністю або наполовину закриті, почервоніли або з них з’явилися гнійні виділення, або ваш собака третє око лапою – не гаючи часу, зверніться до ветлікаря.
Тільки він може поставити точний діагноз і відповідно до нього призначити правильний курс лікування.

Найчастіше одні й самі симптоми можуть ставитися до різних захворювань, потребують абсолютно різного лікування.
Наприклад, якщо у собаки почервоніло або почало сльозитися око, це може бути: кон’юнктивіт, роздратування від стороннього тіла, що потрапило в око, алергія, запалення рогівки (або фліктенульозний кератит).
Краще не гадайте, а біжіть у клініку, якщо кон’юнктивіт може і зачекати на добу, то із запаленням рогівки жартувати не варто.
Єдине втручання в перебіг хвороби ока, яке може собі дозволити неспеціаліст без особливого ризику для здоров’я тварини – це промивання ока фізіологічним розчином, що видаляє дратівливі частинки сторонніх речовин, залишки клітинної тканини або гнійні виділення.

Бувають ситуації, коли собаковод не має змоги негайно звернутися за допомогою до ветеринарного лікаря.
У цих випадках можна скористатися спеціальним способом діагностики, що дозволяє власнику собаки визначити, наскільки небезпечно відкладати відвідування лікаря.
Швидко відрізнити запалення рогівки від менш небезпечних захворювань дозволить колориметричний метод діагностики. Для цього добре промийте око фізіологічним розчином і обережно просушіть його тампоном.
Потім стерильною піпеткою капніть у хворе око одну краплю 2%-ного розчину флоресцеїну.
Знову рясно промийте око.
Флуоресцеїн пофарбує запалені частинки рогівки у зелений колір.
Тому якщо рідина, що стікає з ока, — зелена, у вашого собаки виразка рогівки. Терміново до лікаря!

Якщо рідина залишається світлою, похід до лікаря можна відкласти, але на короткий час.
Однак у будь-якому випадку промивайте око доти, доки розчин не стане прозорим.
Цей спосіб слід використовувати тільки в крайньому випадку, а якщо гострої потреби немає, порадьтеся спочатку з фахівцем.

Будь-яка хвороба очей вимагає гранично серйозного відношення, тому що чим раніше буде поставлено діагноз, тим швидше буде розпочато правильне лікування і, отже, настане одужання.
Відкладати лікування «на потім», сподіватися, що все “само минеться” або, взявши на себе функції лікаря, користуватися прописаними раніше ліками – небезпечно.
Виконуючи приписи лікаря, уважно стежте за собакою і пам’ятайте, що навіть за найважчої форми захворювання погіршення після початку лікування наступати не повинно!
У крайньому випадку стан здоров’я може залишатися стабільним.
Якщо ж собаці не стає кращим (таке може статися, наприклад, у разі запалення рогівки, якщо якийсь певний вид мікробів виявився несприйнятливим до рекомендованого лікарем антибіотика), значить запальний процес триває.

Буквально за лічені години (наприклад, за одну ніч) захворювання може загостритися, і, якщо терміново не вжити необхідних заходів, собака може втратити очі.
Власникам собак, які страждають на запалення рогівки, не варто боятися, якщо ветеринар раптом запропонує тимчасово зашити хворе око.
Це абсолютно безпечна і корисна операція, яка полягає в тому, що верхнє та нижнє повіки зшивають між собою кількома хірургічними швами.
Штучно створені умови для повного відпочинку хворого ока, якому в цьому положенні не загрожують несприятливі впливи зовнішніх факторів, дають дуже позитивний ефект.
Одночасно можна продовжувати курс лікування, вносячи мазь чи спеціальні краплі у внутрішні куточки ока.

Необхідно пам’ятати, що краплі очей швидко втрачають свої лікувальні властивості.
Найчастіше у них досить обмежений термін застосування — від кількох днів до двох тижнів, тому завжди уважно читайте інструкцію, що додається, і не забувайте записувати на флаконі дату їх першого використання.
Коли рекомендований курс лікування закінчиться, раджу вам викинути бульбашку з ліками “від гріха подалі”. Застосування очних крапель із простроченим терміном придатності у кращому разі не допоможе тварині, а в гіршому – занесе в око шкідливі бактерії.

Дуже корисно, а іноді навіть зовсім необхідно під час лікування ока носити спеціальний нашийник у формі вирви, який завадить собаці терти хворе око.
І ніякі «умовляння» собаки зняти «це жахливий пристрій» не повинні бентежити вас, бо поступитися — це означає погодитися з тим, що в стані собаки настане різке погіршення.
Якщо ваша тварина відрізняється дуже спокійним характером, можна спробувати замінити твердий комір широким поролоновим кільцем.
Для невеликого собаки (близько 10 кг ваги) його товщина має бути 7-10 см. М’який поролон дозволить собаці почуватися комфортніше.

Крім захворювання очей, причинами деяких запалень чи інших проблем можуть бути травми чи хвороби повік.
Тому перед тим, як оглядати око собаки, потрібно спочатку очистити повіки від можливих забруднень.
У жодному разі не використовуйте для цього рідини, здатні пошкодити слизову оболонку ока чи шкіру навколо нього.
НІКОЛИ НЕ ВИКОРИСТОВУЙТЕ ДЛЯ ОЧИЩЕННЯ ОЧІ ПЕРЕКИСЬ ВОДОРОДУ, СПИРТ АБО ІНШІ АНТИСЕПТИЧНІ ЗАСОБИ, зазвичай рекомендовані для очищення ран.

Найкраща і абсолютно безпечна для очей речовина – фізіологічний розчин.
Не промивайте повіки та вії шматочком вати, оскільки після цього можуть залишитися дрібні волокна, які й далі дратуватимуть око.
Використовуйте стерильними тампонами.
Якомога частіше міняйте тампон і НІКОЛИ НЕ ПРОЧИЩАЙТЕ ОДНИМ ТАМПОНОМ ОБИДВА ОЧІ, тому що ви можете самі перенести інфекцію з хворого в здорове око.

Далі необхідно ретельно оглянути хворе око. Якщо ранка, виразка або подряпина на віку добре видно, швидше за все, це наслідки зустрічі з не дуже вихованим котом або колючим чагарником.
У цьому випадку ваше завдання значно полегшується.
Однак про всяк випадок перевірте, чи не зачеплена лироговиця. Якщо так – терміново до лікаря.
Якщо видимих ​​пошкоджень рогівки немає, обробіть повіку спеціальним очним антибіотиком, АЛЕ НІЯК НЕ МАЗЮ ДЛЯ РАН.
Однак будь-яку велику рану потрібно показати ветеринару.

Заворот повік або ентропіон

Крім травм, існують спочатку непомітні, але згодом дають про себе знати вроджені та спадкові аномалії очей.
Наприклад, досить поширений заворот повік, або ентропіон. Це неправильне становище століття, яке характеризується загортанням вільного краю століття всередину, до очного яблука.
При цьому вії та волоски шкіри травмують око.
Зовні повіка має загалом нормальний вигляд, проте кон’юнктива та рогівка запалюються.

Ектропіон, або виворот повік

Це явище, протилежне ентропіону.
Ця аномалія характеризується тим, що край століття не прилягає до очного яблука, а вивернуть назовні.
Хоча ектропіон і менш болючий для тварини, ніж ентропіон, до нього також необхідно поставитися з повною мірою відповідальності, оскільки кон’юнктива при такому становищі століття залишається оголеною, зазнає зовнішнього впливу і головне — забруднення.
У тварин, що мають подібну аномалію, найчастіше виникає подразнення ока внаслідок занесення інфекції.
Зовні ектропіон проявляється як почервоніння та запалення століття, що іноді супроводжується виділенням гною.
Хоча обидві ці очні аномалії не вимагають термінового хірургічного втручання, затягувати з візитом до лікаря не слід. А доки діагноз не підтвердився, промивайте око.
Лікування можливе лише хірургічним шляхом. Якщо операцію проведено вдало, тварина повністю виліковується.
Іноді зустрічаються аномалії у розташуванні вій. Зазвичай вії спрямовані назовні, проте трапляються випадки, коли всі вони або якась їх частина виростають на віку надто низько і в результаті загинаються всередину, до очного яблука.
Спочатку звичайне роздратування ока згодом призводить до серйозних запальних процесів, а запущена тривалий час хвороба — до кератиту, тобто запалення рогівки.

Повіки з подвійним рядом вій

Досить рідко, але зустрічаються повіки з подвійним рядом вій, одна з яких може бути спрямована у бік очного яблука, що, природно, загрожує тими самими наслідками.
Іноді всередині століття може розвинутися невелике ущільнення, що веде до постійного подразнення слизової оболонки ока.
Не варто гадати. Визначити характер захворювання та приписати той чи інший вид лікування може лише фахівець у цій галузі.
У більшості випадків тут потрібне хірургічне втручання.

Інфекційні захворювання очей

Досить часто трапляються інфекційні захворювання очей. Наприклад, “ячмінь” – гостре гнійне запалення, що зазвичай з’являється на краях століття навколо якої-небудь вії.
Багаторазова обробка «ячменю» фізіологічним розчином та застосування рекомендованої лікарем очної мазі-антибіотика допоможе вам повністю позбутися цього захворювання.

Запалення слізної залози

Інше інфекційне захворювання очей у собак – запалення слізної залози, що знаходиться у внутрішньому кутку ока.
У нормальному стані у дорослих тварин вона зазвичай не помітна.
Однак у цуценят буває помітна внаслідок невідповідності розмірів очниці та очного яблука. Але це тимчасове явище, і зазвичай подальше зростання цуценя природним шляхом вирішує цю проблему.
Особливо часто подібне захворювання спостерігається у молосів під час швидкого збільшення розмірів голови.
Інфекція може потрапити в око як дорослого собаки, так і щеня, наприклад після нежиті. Набрякла і стала помітною заліза спочатку має вигляд невеликого рожевого ущільнення, потім вона швидко червоніє і росте.
Якщо вчасно, тобто відразу після того, як заліза стане помітною, втрутитися, запальний процес вдається зупинити на початку його розвитку.
Інакше, при сильно запущеному характері захворювання, необхідне хірургічне втручання, проте воно — найнешкідливіше з усіх перелічених вище.
Щоб зупинити запальний процес, необхідно вставити розпухлу залозу на місце. Для цього достатньо підняти нижню повіку так, щоб повністю закрити око, і злегка натиснути на внутрішній край ока вниз.
Після проведеної вами невеликої операції необхідно ввести в око протизапальні краплі, наказані лікарем, що допоможе слізній залозі повернутися до нормального стану.
А до відвідування лікаря можна скористатися антисептичною маззю.

Схожі матеріали
Clear Filters

Німецький дог має багату історію, яка сягає корінням у глибину століть. Вважається, що ця порода походить від стародавніх молоських собак,…

Мічення території – це природна поведінка для котів, але коли ваш пухнастий друг починає залишати “позначки” по всьому будинку, це…

Живородні рибки – це унікальна група акваріумних мешканців, які привертають увагу акваріумістів своїм незвичайним способом розмноження. На відміну від більшості…